Skitourguide.net

Zawsze poza trasą...

Przełęcz Okraj - Śnieżka - Pec

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 

Trasa - Przełęcz Okraj (1046m.n.p.m.) - Czoło (1266m.n.p.m.) - Sowia Przełęcz(1164m.n.p.m.)Śnieżka (1602m.n.p.m.) - Lucni Bouda (1410m.n.p.m.) - Modre Sedlo (1498m.n.p.m.) - Pec pod Snezkou (800m.n.p.m.).

Podejścia - ok. 750m.

Zjazd - ok. 950m.

Trudności - Trudności i zagrożenia obiektywne można jedynie napotkać przy wejściu i zjeździe ze Śnieżki. Przy zagrożeiu lawinowym, oraz oblodzeniu, schodzimy ze szczytu czerwonym szlakiem. We mgle, należy bezwzględnie trzymać się tyczek. Równia pod Śnieżką jest podcięta głębokimi kotłami.

Sprzęt - kompas (we mgle). Mapa. Zestaw lawinowy. Zestaw niezbędy przy zjeździe Drogą Jubileuszową. Raki bądź harszle przy oblodzeniu, często występującym na Śnieżce.

Czas - 6 godzin. Może ulec znacznemu wydłużeniu przy wietrze, czy innych niesprzyjającyh warunkach!

Schroniska - Jelenka - Na Śnieżce(bez noclegu) - Śląski  Dom - Lucni Bouda - Vyrovka.

Mapa - Polskie i czeskie Karkonosze, Wydawnictwo Turystyczne Plan.

Uwagi - Tura legalna. Jedynym odcinkiem wyłączony z ruchu, z powodu obiektywnych zagrożeń,  to Droga Jubileuszowa na Śnieżce. Ponad przewyższenia, dużo wysiłku pochłonie pokonywnaie długich płaskich odcinków - Kowarski Grzbiet, Równia pod Śnieżką. Wychodząc na turę należy wkalkulować siłę wiatru, który w tym terenie znacznie wydłuża przejście, a czasem nawet je uniemożliwia.

Opis przejścia

Z Przełęczy Okraj ruszamy krótkim, stromym podejściem, niebieskim szlakiem na Czoło. Szybko wychodzimy ponad granicę lasu :-). Stąd długi płaski widokowy odcinek na Skalny Stół. Krótki zjazd na fokach na Sowią Przełęcz. Kilkaset metrów za przełęczą schr. Jelenka (Uwaga niekorzystny przelicznik koron). Za schroniskiem strome podejście na Czarna Kopę. Ponownie wychodzimy powyżej górnej granicy lasu.

1

Widok spod Czarnej Kopy. W tle od lewej: Skalny Stół, Czoło, Horni Mala Upa.

Widoczna przecinka graniczna.

Czarnym Grzbietem podchodzimy pod Śnieżkę. Wejście na szczyt jest łatwe, ale przy silnym oblodzeniu może być konieczne użycie raków, bądź harszli.

DSC03021Już blisko!

DSC03043Kaplica Św. Wawrzyńca (PL), Najwyżej położona w Czechach poczta.

DSC03032Wieje! Studnicni Hora, Lucni Hora. Lucni Bouda na Równi pod Śnieżką.

Ze Śnieżki zjeżdżamy zamkniętą w zimie(odcinek niebezpieczny i nielegalny) Drogą Jubileuszową, szlak zielony. Odcinek trawersuje zbocza Śnieżki spadające do Kotła Łomniczki. Jest narażony na lawiny i bardzo niebezpieczny przy oblodzeniu. Legalnie i bezpiecznie schodzimy ze szczytu na Przełęcz pod Śnieżką czerwonym szlakiem, wzdłuż słupków z łańcuchami do Śląskiego Domu.

DSC04026

 

Droga Jubileuszowa trawersuje Rynnę Śmierci spadającą do Kotła Łomniczki

DSC04036

Lawina w Rynnie Śmierci (2009)

DSC04049

Śląski Dom na Przełęczy po Śnieżką.

 

Stąd niebieskim szlakiem łagodnie do Lucni Boudy. Dalej czerwonym szlakiem podejście na Modre Sedlo.

DSC03058W drodze na Modre Sedlo. W dole Lucni Bouda.

Po raz ostatni ściągamy foki. Długi łatwy zjazd do Pecu pod Śnieżką. Po drodze mijamy Vyrovkę. Tu w lewo na zielony szlak, którym kontynuujemy zjazd od Pecu.


Podsumowanie - Trasa generalnie łatwa, ale długa. Zależnie od warunków znacznie może zmienić się czas przejścia. Z Pecu możemy wrócić na Okraj skibusami, ale wymaga to przesiadki i wcześniejszego sprawdzenia połączenia. Części trasy można wykorzystać jako samodzielne, np. klasyk: Okraj - Śnieżka - Okraj.

Tura ma wiele wariantów. Np.: Podejście do Jelenki można znacznie skrócić zaczynając trasę w Horni Malej Upie, Mokre Jamy(szlaki zielony i żółty). Do Pecu można zjechać z Przełęczy pod Śnieżką szlakiem niebieskim, ale jest to odcinek zimą zamknięty i niebezpieczny. Możemy też pójść ze Śląskiego domu na Kopę, skąd zjedziemy nartostradą do Karpacza, ale stąd będzie trudniej wrócić na Okraj;-).


Pozdrawiam

Janusz Pawłowski

lodospady.gluszycagorna.com.pl

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zmieniony: Piątek, 27 Styczeń 2012 09:56