Skitourguide.net

Zawsze poza trasą...

FAQ

Krótko i zwięźle jak to wszystko działa i jak sobie radzić w różnych sytuacjach :)

1. Jak to wszystko działa ?

Założenie jest takie że portal mają tworzyć jego użykownicy - dodając artykuły  opisy skiturowych eskapad w formie przewodnika, bądź galerie.

UWAGA: Póki co nie mamy za dużo miejsca więc prosze nie przesadzać z ilością fotek. Każda fotka ograniczona  jest do 1MB.

Większość elementów jest w języku polskim - jednak sam edytor tekstów ma tylko angielską wersję - myślę że jest tak intuicyjny ze nie bedzie problemu :)

Jeśli chodzi o menu PRZEWODNIK to zostało ono podzielone na najbliższe nam grupy górskie - czyli najpopularniejsze górki w Polsce i Słowacji, Alpy oraz Inne. W ramach grup  - są w niektórych przypadkach stworzone podgrupy. Dla Tatr mamy Tatry Zachodnie i Wysokie. Podobnie można zrobić dla Alp czy grupy Inne - w razie sugestii proszę o e-maila.

Jeśli ktoś ma ochote na jakiś artykuł sprzętowy itp. - również proszę o e-maila - mogę stworzyć odpowiedni dział w menu.

2. Jak dodawać opisy wypadów ?
Najpierw musisz sie zalogować - czyli jeśli nie masz konta stwórz go, następnie aktywuj poprzez link wysłany na e-mail, który podasz podczas rejestracji.
Zaloguj sie.
Wybierz z menu użytkownika pozycję - Dodaj skiturę

dodaj_skiture

 

Wpisz tytuł, zrób opis (możesz dodawać zdjęcia) - wybierz koniecznie sekcję i kategorię w której chcesz umieścić swój opis. Kliknij przycisk Zapisz.

sek_i_kat

 


UWAGA: Aby uatrakcyjnić opis można do edytora wklejać zdjecia - ikonka:

image

można też stworzyć katalog ze zdjęciami - załadować tam zdjecia -  następnie zdjęcia wstawione w tekst czy też na końcu tekstu objąć znacznikami

[webgallery] tutaj bedą zdjęcia  [/webgallery]

Uwaga nawiasy [ i ] muszą być zastapione nawiasami { } !!!
No i mamy fajną galeryjkę :) - poniżej efekt:

  • Ślady
  • Tatry
  • Freeride

Aby zdjęcia miały opisy należy podczas wstawiania do tekstu w zakładce "Obrazek" w polu "Tekst alternatywny" umieścić odpowiedni opis (podpis pod miniaturkami) i/lub w zakładce "Advanced" w polu Tytuł również odpowiedni podpis (podpis pod zdjęciem już powiększonym). Podpis po miniaturkami najlepiej aby był krótki.

Przy wklejaniu zdjęć dla objęcia ich znacznikami [webgalley] nie ma znaczenia rozmiar wpisany w okienko przy ładowaniu zdjęć. Dla wygody warto dać mały np. 100 px.

W ten sposób można tworzyć po prostu same galerie - tworzymy artykuł poprzez "Dodaj skiturę", nazywamy go np. Pilsko - galeria. Dodajemy zdjęcia do odpowiedniego katalogu używając ikonki dodawania zdjęć image. Dodajemy zdjęcia w treść opisu i obejmujemy wszystko znacznikami [webgallery]

Aby opisy były w miarę ujednolicone polecam stosowanie się do pewnego schematu - tutaj można zobaczyć przykładowy opis skitury:

Skitur Pilsko przez Skalisko

Skitur Pilsko przez Byka

Skitur Ploska w Wielkiej Fatrze

Skitur Zvolen w Wielkiej Fatrze

Zdjecia wklejone w tekst (nie te objęte znacznikami webgallery) mają szerszy bok o wymiarach 300px, grubość ramki na ustawiona na 3 i typ na solid. Ustawienia jak na poniższym obrazku:

wastawianie_obrazka

Jeśli chcemy edytować nasz wpis kilka razy zanim go opublikujemy - powiedzmy w jeden dzień robimy sobie opis, w kolejny dajemy zdjęcia, nanosimy poprawki itp.  - należy podczas edycji zaznaczyć pole "Opublikowany" - na dole tuż pod sekcją i kategorią  na NIE. Wtedy nasz artykuł nie bedzie dostępny dla ogółu a jedynie dla autora.

Autor kiedy uzna, że artykuł nadaje sie do publikacji powinien zaznaczyć pole "Opublikowany" na TAK  - wtedy artykuł staje sie widoczny dla wszystkich.

Prawda, że proste ? :) - zatem skiturowcy do dzieła!

 

3. Zarządzanie opisami

Aby zarządanie dodawanymi opisami było łatwiejsze - można korzystać z Menu Użytkownia - podmenu - "Moje publikacje". Wyswietlone są tam wszystkie artykuły użytkownia zarówno te opublikowane jak i te nieopublikowane. Można je usuwac/edytować/publikować.

4. Załączniki

Do każdego tekstu można dodać załączniki  - np. plik .zip z trackami GPS lub np. profil trasy bardzo wiele mówiacy o czekającej nas wyrypie.

Załączniki dodajemy podczas edycji przyciskiem "Dodaj załącznik" lub już po zatwierdzeniu tekstu poprzez link znjadujący się na dole strony bezpośrednio pod opisem.

UWAGA: przed dodaniem załącznika należy bezwzględnie zapisać tekst - gdyż dodanie załącznika powoduje utratę niezapisanego tekstu!!!

Uwaga załączniki widzą tylko zalogowani użytkownicy.

5. Wyszukiwanie

Standardowe pole "szukaj" w menu po lewej, umożliwia wyszukiwanie w całej bazie danych skiturguide.net

 

 

Zmieniony: Wtorek, 12 Styczeń 2010 09:57